بارگیری...
علل ریزش مو

علل ریزش مو

علل ریزش مو

مو یکی از اجزای زنده ی بدن انسان است که نیاز به تغذیه ی صحیح و حفاظت دارد و یکی از مهم ترین علت های ریزش مو، کمبود مواد غذایی لازم در بدن است؛ به خصوص کمبود ویتامین B، روی، منگنز و آهن در بدن و رژیم های لاغری نادرست که امروزه در بین افراد مختلف (به ویژه خانم ها) رایج گردیده و یکی دیگر از علل ریزش مو است. به طور کلی، علل ریزش مو را می توان موارد زیر دانست: توارث، سن، تغذیه، بیماری ها، صدمات مکانیکی، اضطراب، مواد و داروهای شیمیایی، و فصول سال.

نقش توارث در رشد و ریزش موها

همه ی افراد، ژن هایی را به ارث می برند که تعیین کننده ی رنگ، جنس و ضخامت مو هستند. این ژنها اندازه ی غده ها را تعیین نموده و بر میزان هورمون آنها تأثیر می گذارند، و هورمون ها نیز به نوبه ی خود در رشد و ریزش مو مؤثر می باشند. البته ممکن است برخی از الگوهای زیستی (مانند عادات خوردن) را که می توانند به سلامت مو صدمه بزنند، به ارث ببریم.

تأثیر سن در ریزش موها

در هنگام رسیدن به سنین ۲۶، ۳۶ و ۵۴ سالگی، ریزش مو بیشتر می شود و این به علت تغییرات شیمیایی است که در این سنین خاص در بدن روی می دهد. همچنین هورمونهای جنسی نیز اغلب در این موارد دخالت دارند. هر چه سن بالاتر می شود، ضخامت پوست سر کمتر می شود، عروق خونی موجود در پوست سر کاهش یافته و اندازه ی آنها کوچکتر می گردد. در ۵۰ سالگی، موها به طور طبیعی کم پشت شده و قطر موها کاهش می یابد؛ فولیکول های مو جمع شده و چروک می خورند، و ملانوسیتها که رنگ مو را کنترل می کنند کوچکتر و دارای رنگدانه ی کمتری می گردند.

 

نظرات کاربران

نظر بدهید