بارگیری...
آناتومی پوست سر و ساختار مو

آناتومی پوست سر و ساختار مو

آناتومی پوست سر

پوست سر دارای همان ساختار پوست بدن می باشد، ولی مقاومت بیشتری نسبت به بقیه ی پوست بدن دارد و تراکم غدد چربی و غدد عرق در آن بیشتر است. گسترش زیاد شبکه ی عروقی از دیگر خصوصیات پوست سر می باشد که توسط سه شاخه شریان تغذیه می شود. این شبکه بسیار متراکم است و برای ادامه ی حیات موها ضروری است، زیرا تغذیه ی موها را بر عهده دارد و تکثیر آنها را تسهیل می کند و اگر در این شبکه، خون به خوبی جریان پیدا نکند، پوست سر به اندازه ی کافی تغذیه نمی شود و سلامت موها به خطر می افتد.

ساختمان مو

برای مراقبت از مو، اولین قدم داشتن اطلاعات کافی در مورد ساختمان و شیوه ی رشد مو است. مو یکی از ضمایم اپیدرم ( لایه ی خارجی پوست ) است و توسط فولیکول مو که یک نوع خاص از سلولهای اپیدرم می باشد، به وجود می آید. مو از دو قسمت تشکیل شده است: قسمتی از آن که دیده میشود از سلول های مرده به وجود آمده و قسمت دیگر، ریشه (پیاز مو) است. پیاز مو پیوسته با رگهای خونی در تماس می باشد و در ضمن تماس، مواد مغذی برای مو را جذب کرده و سلول های مو را می سازد و هنگامی که سلول های نو جایگزین سلول های کهنه شوند، سلول های کهنه را به سطح پوست می دانند و این سلول های رانده شده با تغییراتی که پیدا می کنند، به مو تبدیل می شوند. ماده ی سازنده ی مو، کراتین نام دارد که از تجزیه ی آن زغال، هیدروژن، اکسیژن، گوگرد و ازت به دست می آید. به طور متوسط، یک انسان بالغ در حدود ۱۰۰ هزار تار موی سر دارد. عمر هر تار مو بین دو تا ده سال است و روزانه حدود ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو می ریزد، که البته نژاد، جنسیت و سن در تعداد مو و رشد آن تأثیر دارد.

رویش مو

هر تار مو حدود نیم میلی متر در روز رشد می کند که به طور متوسط رشد آن در ماه ۱ تا 5/1 سانتی متر و در سال ۱۰ تا ۱۲ سانتی متر می باشد. رشد مو در زنان سریع تر از مردان است و در هنگام شب مو سریع تر از روز رشد می کند. در مقطع سنی ۱۵ تا ۳۰ سالگی، مو سریع تر از بقیه ی سنین رشد می کند و بعد از ۳۰ سالگی هر چه سن شخص بالا می رود، از رشد موهای او کاسته می شود.

نوع موها (صاف یا مجعد بودن)

میزان مجعد بودن مو بستگی به شکل مقطع عرضی آن دارد. هر چه این مقطع بيضوی تر باشد، مو مجعدتر و هر چه گردتر باشد، مو صاف تر می شود. مثلا موی سیاه پوستان مجعد و فراست و این به دلیل پهن و نواری بودن مقطع موهای آنها می باشد. در حالی که موی شرقی ها معمولا صاف است، زیرا مقطع عرضی موهای آنها گرد است.

موی طبیعی

با لمس موی طبیعی، حالت نرمی و بدون الکتریسیته بودن آن احساس می شود. همچنین مقدار کمی آغشته به چربی است و از درخشش طبیعی برخوردار می باشد. اگر دسته ای از آن را بلند کنیم، بدون حالت به جای خود باز نمی گردد، بلکه کمی حالت گرفته و به آرامی به جای خود باز می گردد. در مدتی که بین دو شستشو فاصله می افتد، موها حالت خود را از دست نمی دهند، بلکه به خوبی حالت می گیرند و به راحتی شانه میشوند.

نظرات کاربران

نظر بدهید