بارگیری...
شوره سر و رفع آن

شوره سر و رفع آن

شوره ی سر

شوره ی سر یکی از بیماریهای شایع مو است. بسیاری از پزشکان بر این عقیده اند که شوره ی سر در اثر تغذیه ی نادرست، نگرانی و هیجان، عدم تعادل هورمون ها و استفاده ی زیاد از مواد آرایشی مو ایجاد می شود. برای درمان شوره ی سر ابتدا باید علت آن را شناخت و بعد برای درمان اقدام کرد. اگر شوره سر در اثر تغذیه ی نامناسب باشد، برای درمان آن، رژیم مناسب برای جوش صورت توصیه می شود؛ به این صورت که از خوردن شیرینی ، شکلات ، آجیل ، چربی های حیوانی ، غذاهای سرخ شده و پر ادویه پرهیز گردد. همچنین سبزی و مواد پروتئین دار و غذاهایی که دارای ویتامین های A ،E و B می باشند، باید بیشتر مصرف شوند.

ویتامین A

در ماهی، کبد حیوانات دریایی، شیر، کره، جگر، زرده ی تخم مرغ، سبزی ها و میوه ها (به خصوص هویج، اسفناج، کاهو، کلم، گرمک، موز و زردآلو) به مقدار زیاد وجود دارد.

ویتامین E

ویتامین E در کره، ماهیچه، دانه های گیاهی، تخم پرندگان، روغن غلات و حبوبات و بادام زمینی وجود دارد.

ویتامین B1

ویتامین B1 در دو منبع حیوانی و گیاهی بافت می شود. منابع حیوانی: شیرگاو، جگر، قلوه و زرده ی تخم مرغ خام. منابع گیاهی: جوانه ی جو، مخمر آبجو، برنج با پوست، لیموترش و اسفناج

ویتامین 12B

ویتامین B12  در سلامت و زیبایی پوست و مو تأثیر فراوانی دارد و به مقادیر زیاد در گوشت، جگر، شیر، پنیر و زرده ی تخم مرغ موجود است.

درمان شوره ی سر

1- شستشوی مکرر برای کنترل شوره ی سر مؤثر است.

2- در رژیم غذایی خود از سبزی، سالاد، میوه های تازه و گوشت بدون چربی استفاده کنید.

3- موهای خود را با سدر یا شامپوی سرد بشویید.

4-  مقداری سرکه را با آب مخلوط کرده، توسط پنبه به پوست سر بمالید، یا در حمام بعد آبکشی موها از محلول آب و سرکه استفاده کنید.

5-  روغن های گیاهی برای از بین بردن شوره ی سر مفید می باشند. روغن زیتون، روغن کرچک، یا روغن تخم کتان را گرم کنید و مو و کف سر را با آن ماساژ دهید و بعد از نیم ساعت موها را با شامپوی گیاهی بشویید.

6-  آرد نخود و گل ختمی را با سرکه مخلوط کرده، به پوست سر بمالید.

7-  موز کال را له کرده، با سرکه مخلوط کنید و به سر بمالید.

8-  الكيل کوهی را بجوشانید و سر را با جوشانده ی آن ماساژ دهید.

9-  سر را با آب برگ سبز بید بشویید. این روش یکی از بهترین راههای برطرف کردن شوره است.

10-  مقداری روغن زیتون را با گل ختمی ساییده شده مخلوط کرده، به پوست سر بمالید.

11-  مقداری گلاب را با آب یک عدد لیموترش مخلوط کرده، سر را با آن ماساژ دهید.

12- تخم مرغ تقویت کننده است. یک عدد تخم مرغ را با چنگال بزنید و به جای شامپو استفاده کنید و بعد موها را با آب گرم آبکشی کنید. همچنین می توانید یک عدد زرده ی تخم مرغ را با ۲۵ گرم الکیل کوهی و یک پیمانه آب مخلوط کرده و سر را با آن ماساژ دهید و بعد موها را با شامپوی گیاهی بشویید.

نظرات کاربران

نظر بدهید