بارگیری...
تأثیر تغذیه در رشد و ریزش موها

تأثیر تغذیه در رشد و ریزش موها

تأثیر تغذیه در رشد و ریزش موها

سلول های موی جدید، هر ۱۲ ساعت تقسیم میشوند و در حین فرآیند تقسیم شدن مو، احتیاج به مواد غذایی دارند. بنابراین، اگر بعضی از مواد غذایی موجود نباشد و یا به مقدار کم در دسترس باشند، ممکن است ساخته شدن و تولید مو متوقف گردد و در صورت تولید شدن، موی ناقص ساخته شود و یا ممکن است رشد مو برای یک مدت طولانی قطع گردد و سپس شروع به ریزش نماید.

آهن

مطالعات و تحقیقات علمی نشان داده است کمبود آهن در رژیم غذایی می تواند منجر به از دست دادن ۲۰۰ تا ۳۰۰ تار مو در روز شود. برای جبران کمبود آهن، بهتر است منابع اصلی آن مانند گوشت قرمز، جگر و زرده ی تخم مرغ مصرف شوند؛ البته می توان از منابع گیاهی آن مانند برنج، جو، ذرت، گردو، خرما، کاسنی، قارچ، سیب زمینی، چغندر، کلم، کرفس، گوجه، هویج، پیاز، زردآلو، آلبالو، سیب و پرتقال استفاده کرد، و یا تخم مارچوب را آسیاب کرده و همراه عسل میل کنید.

راه دیگر، استفاده از جوانه ی گندم است؛ به این صورت که ۸۰ گرم جوانه ی گندم را با ۵/ ۵ لیوان آب مخلوط کرده و به مدت ۵ دقیقه بجوشانید. سپس آن را صاف کرده و بعد از سرد شدن، دو استکان در روز میل کنید .

ید

کمبود ید موجب خشکی، نازکی و کم پشتی مو شده و رشد ضعیف مو را در بر دارد. ید به طور عمده در ماهی و غذاهای دریایی موجود است، اما در خوراکی های زیر نیز وجود دارد: گندم، نخودسبز، لوبیاسبز، شاهی، تره فرنگی، تربچه، ترشک، سیب زمینی، پیاز، سیر، شلغم، کنگر، کاهو، گوجه فرنگی، قارچ، اسفناج، مارچوبه، انگور و توت فرنگی

مس

کمبود مس در رژیم غذایی موجب می شود که مو رنگ خود را از دست بدهد. مس در خوراکی های زیر وجود دارد: اسفناج، گندم، ذرت، جو، خرما، مغز گردو، بادام، فندق، تره، ترب، تره فرنگی، چغندر، مارچوب، گلابی، گیلاس، سیب، انگور، هویج، قارچ و والک.

ویتامین B

کمبود یا نبودن اینوسیتول یکی از ویتامینهای گروه B باعث کاهش مو در جانوران می شود و زمانی که این کمبود جبران گردد، رشد و رویش مجدد موها شروع می شود. کمبود ویتامین B نیز موجب فقدان رنگ مو می شود.

ویتامین B6 در خوراکی های زیر وجود دارد: سبزی ها، انجیر، انار، موز، لوبیا، سیب زمینی و زرده ی تخم مرغ.

روی

کمبود روی در رژیم غذایی موجب می شود مو خشک، شکننده و فاقد رنگ شود.

پروتئین

کمبود پروتئین در برنامه غذایی , باعث کاهش مو می شود و اگر میزان پروتئین مصرفی کم  و میزان قند مصرفی زیاد باشد , ریشه مو در معرض آسیب قرار می گیرد .

 

نظرات کاربران

نظر بدهید